Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Restek™ Presents Hamilton Gas-Tight Syringes for Agilent 7673/7683/6850 GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Hamilton Gas-Tight PTFE-Tipped Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 1701 |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
Restek™ Presents SGE SuperfleX Flexible Plunger Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features a super-elastic plunger that returns to its original shape if twisted or bent.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.26 mm |
| Length (Metric) | 50 mm |
| Product Type | SGE SuperfleX Flexible Plunger Microliter Syringes |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | 2 |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.46 mm |
| Length (English) Needle | 1.9 in. |
| Needle Gauge | 26 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.018 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0102 in. |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: RN Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 700 7000/1700 1000 Series Microliter™/Gastight™: N Termination
Syringes have built-in Chaney Adapters
| Includes | Built-in chaney adapter, small plunger wires |
|---|---|
| Needle Point Number | 2 |
| Length (Metric) | 51 mm |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Designed for liquid sampling to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1700 and 1000 Series Gastight™ SampleLock™ Syringes, 22s Gauge
Hamilton SampleLock syringes allow you to collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | To collect, store, transport and analyze liquid or gaseous samples without the danger of evaporative loss or environmental contamination |
| Product Type | General Purpose Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Connection Type | Sample Lock, Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.3 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
| Connection Type | Fixed |
|---|
Hamilton™ Microliter™ and Gastight™ Waters U6K HPLC Injection Valve Syringes
Designed for use in Waters U6K HPLC injection valves.
| Length (Metric) | 5 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Waters U6 K HPLC Injection Valves |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | 3 |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, FDA |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Needle Gauge | 25s G |
Restek™ Presents SGE Economical Microliter Liquid-Type Syringes for Rheodyne and Valco Valves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Rheodyne and Valco valves.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| For Use With (Equipment) | Rheodyne and Valco Valves |
| Product Type | Economical Microliter Liquid-Type Syringe |
| Connection Type | Fixed |
| Needle Point Style | 3 |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0162 in. |
Hamilton™ 700 and 1700 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
| Accuracy | ±0.5% |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: LT Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Gastight |
| Connection Type | Luer Tip |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing both liquids and gases, useful for samples with dissolved or suspended molecules |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ 700/700 Microliter™: N Termination
Syringes have a built-in syringe guide, designed to prevent the plunger from bending and pulling out of the syringe
Restek™ Standard Microliter Syringes for Agilent Autosamplers (SGE)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Agilent 7673, 7683, 7693A, and 6850 Autosamplers. Restek Standard Microliter Syringes are designed and tested to meet critical autosampler performance needs. Needle point styles are designed to withstand multiple, rapid injections through a septum.
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
|---|---|
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 6/Pk. |
Restek™ SGE Autosampler Syringes for Perkin-Elmer™ Autosystem GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SGE syringes are designed and tested to meet critical autosampler performance needs
| Length (Metric) | 70 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer Autosystem and Clarus 500 GCs |
| Product Type | Gastight Autosampler Syringe |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | Ea. |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
Restek™ Hamilton Autosampler Syringes for PerkinElmer Autosystem GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For PerkinElmer Autosystem and Clarus 500 GCs.
Hamilton™ CTC and LEAP Technologies GC PAL Autosampler Syringes: Gastight
Designed for use in PAL GC-xt, PAL COMBI-xt, PAL COMBI-xt extended and other autosampler systems
| For Use With (Equipment) | PAL GC-xt, PAL COMBI-xt, PAL COMBI-xt extended and other autosampler systems |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 68°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 20°C |